Województwo łódzkie może poszczycić się 150 produktami wysokiej jakości, które zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, są to: produkty mleczne, produkty mięsne, produkty rybołówstwa, warzywa i owoce, wyroby piekarnicze i cukiernicze, oleje i tłuszcze, miody, dania gotowe i potrawy. Na tle innych wyróżniają się nie tylko wysoką jakością, ale także ponad 25-letnią tradycją wytwarzania połączoną z tutejszą kulturą oraz historią.

Zarząd Województwa Łódzkiego dokłada wszelkich starań, aby promować rodzimy, lokalny sektor rolno-spożywczy między innymi poprzez organizację konkursu Tygiel Smaków, którego celem jest identyfikacja i promocja o charakterze lokalnym, wytwarzanych tradycyjnymi metodami, stanowiących element dziedzictwa kulinarnego i tożsamości mieszkańców, stanowiących rozpoznawalną markę regionu.

Informujemy o możliwości ubiegania się o wpis na Listę Produktów Tradycyjnych przez lokalne społeczności wiejskie, producentów produktów rolno-spożywczych wysokiej jakości, kół gospodyń wiejskich oraz wszystkich osób związanych z dziedzictwem kulinarnym naszego województwa. 

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: https://www.lodzkie.pl/rolnictwo