Właściwa segregacja odpadów

Większość odpadów wykonana jest z tworzyw, które możemy ponownie wykorzystać. Segregując odpady, nadajemy im nowe życie – przestają być odpadem, a stają się cennym surowcem. Wprowadzone niedawno w całym kraju zmiany w zakresie Jednolitego Systemu Segregowania Odpadów dały odpowiedź na pytanie: jak segregować odpady? Mamy więc wytyczne, pozostaje nam działanie i edukacja społeczeństwa w zakresie prawidłowej segregacji odpadów.

Zacznijmy od siebie

Do niedawna tylko część z nas segregowała odpady. Robili to Ci, którzy naprawdę tego chcieli i którym bliska była troska o środowisko. Dzięki ogólnopolskim akcjom i edukacji prowadzonej już od najmłodszych lat, świadomość tego jak ważna jest segregacja jest dzisiaj dużo większa. Zaczynamy już od nauki przedszkolnej, dzięki której już najmłodsi rozróżniają kolory pojemników. To działania, które zaprocentują w przyszłości. Przykład idzie jednak z góry, a czyste jutro leży w naszych rękach.

Dlaczego warto segregować odpady?

Po pierwsze segregacja odpadów to nadanie im drugiego życia. Poprawnie wyrzucony odpad stanowi cenny surowiec i jest wykorzystywany ponownie. Z plastikowych butelek PET powstają nie tylko inne opakowania, ale również bluzy polarowe, poduszki czy torby na zakupy. Po drugie, recykling sprawia, że dbamy o środowisko i naszą planetę. Oszczędzamy energię i zasoby naturalne, które są ograniczone. Segregacja to także korzyść dla naszego portfela. Nowe ustawodawstwo wprowadziło wysokie kary za złą segregację i wdrożyło narzędzia, które kontrolują wywóz odpadów. Wniosek jest prosty – segregacja się opłaca!

Więcej informacji w artykule do pobrania: Artykuł_Właściwa segregacja odpadów

Warto, aby każdy z nas przyswoił sobie zasady segregacji i wiedział, gdzie powinien trafić dany odpad.