Utworzenie ekopracowni w Szkole Podstawowej im. Bohaterów walk nad Bzurą 1939 r. w Kocierzewie Południowym
Gmina Kocierzew Południowy z dniem 06.10.2023 r. przystąpiła do realizacji zadania:
„Utworzenie ekopracowni w Szkole Podstawowej im. Bohaterów walk nad Bzurą 1939 r. w Kocierzewie Południowym”
Zadanie dofinansowane jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Całkowita wartość zadania: 63 582,79 zł
Dotacja z WFOŚiGW w Łodzi: 60 000,00 zł
Wkład własny Gminy Kocierzew Południowy: 3 582,79 zł
W ramach projektu w Szkole Podstawowej w Kocierzewie Południowym powstanie nowa pracownia ekologiczna. Istniejąca sala została pomalowana oraz zostało zakupione nowoczesne wyposażenie. Znajduje się w niej 13 dwuosobowych stolików oraz 26 krzesełek biurko i krzesło dla nauczyciela oraz trzy regały z szufladami, trzy szafy zamykane i jedna szafka przeznaczona na podręczną biblioteczkę ekologiczną. Pomoce są posegregowane i zgrupowane według bloków tematycznych. Umożliwią one w jeszcze większym zakresie stosowanie metod aktywizujących uczniów, rozbudzą ich zainteresowanie i ciekawość poznawczą. Aktywne metody oparte na doświadczeniu, obserwacji, eksperymencie z wykorzystaniem pozyskanych pomocy zmobilizują uczniów do samodzielnych poszukiwań, odpowiedzi na interesujące ich tematy i w ciekawy sposób zachęcą do nabycia nawyków ekologicznych. Pracownia został wyposażona w monitor interaktywny wraz z laptopem, którego oprogramowanie posłuży uczniom i nauczycielom do przeprowadzenia ciekawych lekcji interaktywnych, prezentowania filmów edukacyjnych, prezentowania prac uczniów itp. Zamontowane w oknach rolety zapewnią odpowiednie zaciemnienie sali w czasie korzystania z monitora oraz posłużą jako pomoc dydaktyczna z uwagi na grafikę (m.in. mapa Polski, elementy roślinne) nawiązującą do tematyki realizowanych w sali zajęć. Obok monitora została zamontowana tablica sucho ścieralna. Na ścianie zamontowano listwę, na której zawisną plansze dydaktyczne z tematów, które będą omawiane na lekcjach. Na ścianie naklejono fototapetę przedstawiającą krajobraz najbliższej okolicy oraz tematyczne naklejki. Klasę ozdobiają modułowe donice na rośliny.
Pracownia ekologiczna będzie wykorzystywana do zajęć ekologicznych przewidzianych w programie nauczania w klasach 1-3 oraz podczas kółek ekologicznych "Młody Ekolog". Planuje się wykorzystywać pracownie na pokazy edukacyjne dla społeczności lokalnej. Pracownia będzie również udostępniana wszystkim nauczycielom i uczniom chcącym realizować zagadnienia dotyczące pojęć ekologicznych i szerzej pojętej przyrody.
Na zajęciach w nowej pracowni ekologicznej dzieci będą uczyć się i wdrażać codzienne nawyki ekologiczne poprzez konkretne działania praktyczne, będą rozwijać umiejętność logicznego myślenia, współodpowiedzialności i współdziałania w grupie. Będą rozbudzać swoje zaciekawienie najbliższym otoczeniem, rozwijać zainteresowania proekologiczne i w sposób aktywny spędzać czas wolny. Dzięki pracowni ekologicznej nastąpi wzrost świadomości dzieci oraz ich rodziców. Stworzone warunki sprzyjać będą kształtowaniu nawyków i potrzeb dbałości o środowisko.
Termin zakończenia realizacji zadania – 30.06.2024 r.
www.zainwestujwekologie.pl